PATRICIA JOYCE DAMES MULA SABAYAN NG DAET, KINORONAHAN BILANG BB. CAMARINES NORTE 2016

1

COMPLETE LIST OF TITLE HOLDERS:

Bb. Camarines Norte 2016Patricia Joyce P. Dames #14 (Daet)

Bb. Bantayog 2016 – Shaina Gaco #11 (Daet)

Bb. Turismo 2016 – Apple Joy Marquez #15 (Basud)

1st Runner-up – Fatima A. Haruna #13 (San Vicente)

2nd Runner-up – Arlene Habil #8 (Labo)

PRODUCTION NUMBER : CANDIDATES IN THEIR FESTIVAL ATTIRE

DSC_0659
DSC_0662
DSC_0669
DSC_0676
DSC_0685

THE CANDIDATES

DSC_0686
DSC_0687
DSC_0688
DSC_0689
DSC_0690
DSC_0691
DSC_0692
DSC_0693
DSC_0694
DSC_0695
DSC_0696
DSC_0697
DSC_0698
DSC_0699
DSC_0700
DSC_0701
DSC_0702

THE MASTERS OF CEREMONY

DSC_0705

ACTING GOVERNOR JONAH G. PIMENTEL

DSC_0715

SWIMWEAR

DSC_0725
DSC_0728
DSC_0729
DSC_0730
DSC_0731
DSC_0732
DSC_0733
DSC_0735
DSC_0736
DSC_0737
DSC_0738
DSC_0740
DSC_0741
DSC_0742
DSC_0743
DSC_0744
DSC_0745
DSC_0748

1ST SET OF CORPORATE AND MINOR AWARDS

Best in Festival Attire – Patricia Joyce P. Dames #14 (Daet)

DSC_0752

Best in Production – Patricia Joyce P. Dames #14 (Daet)

DSC_0760

Miss Friendship – Grace A. Dingle #12 (Daet)

DSC_0754

Miss Socorro Collecciones – Fatima A. Haruna #13 (San Vicente)

DSC_0756

Best in Swimsuit – Fatima A. Haruna #13 (San Vicente)

DSC_0761

Miss Photogenic – Maica Joyce Anne Canuto #3 (Daet)

DSC_0758

Miss Jollibee – Apple Joy Marquez #15 (Basud)

DSC_0759
DSC_0753
DSC_0755
DSC_0764

EVENING GOWN

DSC_0774
DSC_0777
DSC_0780
DSC_0782
DSC_0783
DSC_0785
DSC_0789
DSC_0790
DSC_0792
DSC_0793
DSC_0795
DSC_0798
DSC_0800
DSC_0801
DSC_0802
DSC_0805

SERENADE BY JASON FERNANDEZ 

DSC_0816

2ND SET OF SPECIAL AND CORPORATE AWARDS

Miss Juicy Girl – Maica Joyce Anne Canuto #3 (Daet)

DSC_0820

Miss Kutis-Silka –  Patricia Joyce P. Dames #14 (Daet)

DSC_0823

Miss Biogenic – Apple Joy Marquez #15 (Basud)

DSC_0825

Bb. Republika ng TM – Kristine Mae Cordova #7 (Labo)

DSC_0828

Best in Long Gown – Shaina Gaco #11 (Daet)

DSC_0829
DSC_0830

THE SEMI-FINALISTS

DSC_0849
DSC_0854
DSC_0856
DSC_0860
DSC_0862
DSC_0863
DSC_0866
DSC_0868

TOP 5 FINALISTS

DSC_0871

THE FAREWELL WALK

DSC_0875
DSC_0882

THE TITLE HOLDERS:

2nd Runner-up – Arlene Habil #8 (Labo)

DSC_0910

1st Runner-up – Fatima A. Haruna #13 (San Vicente)

DSC_0912

Bb. Turismo 2016 – Apple Joy Marquez #15 (Basud)

DSC_0914
DSC_0916

Bb. Bantayog 2016 – Shaina Gaco #11 (Daet)

DSC_0919
DSC_0923

Bb. Camarines Norte 2016 – Patricia Joyce P. Dames #14 (Daet)

DSC_0928
DSC_0929

Camarines Norte News

Leave a Reply

Your email address will not be published.